Test teploty uvnitř naší psí boudy

Provedli jsme test naší psí boudy, který ukazuje jak je psí bouda pro psa žijícího venku důležitá. Pro test jsme použili psí boudu Large z naší nabídky. Do vchodu jsme umístili vchodovou clonu z naší nabídky. Do boudy jsme umístili čidlo, které měřilo teplotu uvnitř psí boudy. Zároveň jsme umístili další čidlo na střechu psí boudy, které měřilo venkovní teplotu. Psí boudu testoval kříženec německého ovčáka, který měří 69 cm v kohoutku.
 
Výsledky testu naší psí boudy
 
Výsledky testu ukazuje následující tabulka:

Doba pobytu psa ve psí bouděVenkovní teplotaVnitřní teplotaRozdíl teplot
0 minut - před vstupem psa do psí boudy- 6,6°C- 3,8°C 2,8°C
1 minuta po vstupu psa do psí boudy- 6,8 °C- 0,3 °C 6,5 °C
10 minut po vstupu psa do psí boudy- 6,8°C+ 0,7°C 7,5°C
15 minut po vstupu psa do psí boudy- 6,8°C+ 2,9°C 9,7°C
20 minut po vstupu psa do psí boudy- 6,8°C+ 3,1°C 9,9°C
35 minut po vstupu psa do psí boudy- 6,8°C+ 5,3°C 12,1°C

Jak je vidět z tabulky, již před vstupem psa do psí boudy je v ní vyšší teplota. Ihned po vstupu psa došlo ke zvýšení teploty na - 0,3 °C. Po 10 minutách pobytu psa ve psí boudě došlo ke zvýšení teploty nad bod mrazu uvnitř na 0,7°C. Rozdíl mezi venkovní teplotou, kde bylo - 6,8°C, a teplotou uvnitř psí boudy byl tedy 7,5°C. Po 15 minutách pobytu psa v boudě se teplota zvýšila na +2,9°C.
Po dvaceti minutách si dokázal kříženec německého ovčáka vyhřát psí boudu Large z naší nabídky na 3,1°C při venkovní teplotě - 6,8°C.
 
Důležitost kvalitně zateplené psí boudy
 
Tento výsledek ukazuje, že psí bouda, která je kvalitně vyrobená se silným zateplením zajistí Vašemu psovi ideální ochranu před vysokými mrazy. Důležité ale je, aby byl vchod psí boudy překrytý vchodovou clonou nebo jiným vhodným způsobem. Bez vchodové clony dochází k velkému úniku tepla ze psí boudy. Můžeme to přirovnat k tomu, když doma topíme ale zároveň máme otevřená okna dokořán.
 
Ideální teplota ve psí boudě
 
Nikde se nedočteme jaká je ideální teplota pro psa žijícího venku. Záleží to na konkrétním plemenu psa. Plemena jako Alijašský malamut, Sibiřský husky, plemena salašnických psů (Bernský, Appenzellský, Velký švýcarský, Entlebuššský), Novofundlandský pes, Německý ovčák, Retrívři (Labradorský, zlatý), Středoasijský pastevecký pes a mnoho dalších plemen má dobrou podsadu a snáší nízké teploty daleko lépe než ostatní plemena. Úkolem majitele je mimo jiné připravit pro psa dobré podmínky. Základem je kvalitně zateplená psí bouda, kde se může pes schovat a vyhřát si ji na pro něj dostatečnou teplotu. Pro výše zmíněná plemena psů je teplota kolem 5°C plně dostačující. Při vysokých mrazech musí mít psi vyšší přísun krmiva, protože vydávají větší množství energie, aby se zahřáli.
Naopak plemena psů jako například Yorkšírský teriér, Americký buldok, krátkosrstý Výmarský ohař a další krátkosrstá plemena,popřípadě nemocní psi, snáší silné mrazy velice špatně. Nemůžete-li těmto plemenům zajistit pobyt ve vnitřních prostorách během silných mrazů, je možné vybavit psí boudu kvalitním a bezpečným vytápěním. Díky tomuto vytápění bude mít pes místo (vytápěnou psí boudu), kde může přečkat bez zdravotních problémů vysoké mrazy. V naší nabídce můžete najít bezpečné topení do psí boudy, které má důležité ochrany proti ůrazu el.proudem i přehřátí. Při tesování jsme prokázali, že topení dokáže během několika hodin vytořit až 9-ti stupňový rozdíl mezi teplotou uvnitř a vně psí boudy bez přítomnosti psa. Navíc má velice nízkou spotřebu v řádu několika korun denně. Při venkovní teplotě -8°C dokázalo naše topení vytopit psí boudu na +1°C bez přítomnosti psa. Pes si tak spolu s naším topením dokáže vyhřát psí boudu přes +10°C při vysokých mrazech.

Provedené testy jsou orientační, protože teplota uvnitř psí boudy je ovlivněna samotným psem a jeho fyzickou kondicí a dalšími faktory jako jsou povětrnostní vlivy (silný vítr, sněžení atd.). Ukazují ale, že kvalitně a silně zateplená psí bouda poskytuje psovi důležitou ochranu před vysokými mrazy.