Materiály pro stavbu psí boudy

Pro stavbu psí boudy je možné použít mnoho různorodých materiálů. Musíme se rozhodnout pro materiál pro vnější opláštění psí boudy, izolaci psí boudy, vnitřní opláštění psí boudy a střechu.
psí bouda bungalov
Vnější opláštění psí boudy
Pro vnější plášť psí boudy je vhodné použít klasické smrkové palubky na pero-drážku. Pero drážka nám zaručuje dokonalou izolaci. Bohatě postačují palubky o síle 12 mm. Alternativním materiálem mohou být smrková prkna. Tato prkna musí být ale dobře srovnána, aby mezi nimi nevznikaly mezery. Naše společnost vyrábí psí boudy ze smrkových palubek o síle 12 mm a vysoké kvalitě A/B podle normy ČSN EN 13990 (492110).

Izolace psí boudy
Pro izolaci psí boudy se nejčastěji používá polystyren, který je nenasákavý a odolný proti vodě. Tento materiál tak zabraňuje vzniku plísní. Polystyren je nejvhodnějším izolantem pro psí boudu. Alternativou je izolační vata. Nevhodným izolantem pro psí boudu jsou piliny nebo staré noviny. Izolace by měla být dostatečně silná. Standardem je izolace 4 cm polystyrenem. Zatepleny by měly být všechny stěny, ale i podlaha a střecha psí boudy.
Naše společnost nabízí jedno z nejvyšších zateplení na českém trhu standardně vyráběných psích bud. Naše zateplení je tvořeno 5 cm polystyrenem ve všech stěnách, podlaze i střeše.

Vnitřní opláštění psí boudy
Pro vnitřní opláštění psí boudy lze použít několik materiálů. Patří sem MDF desky (sololit), OSB 3 desky a také palubky. MDF desky a sololit jsou méně odolné proti vlhkosti, ale pokud nejsou vodě vystaveny dlouhodobě, lze tento materiál použít i pro psí boudu. Palubky se hodí především pro podlahu psí boudy, která je vystavena největší zátěži. Palubky jsou pro psa nejvíce příjemné na ležení. Na stěny je vhodné použít OSB 3 desky, které jsou voděodolné a dobře udržovatelné. Vnitřní prostor psí boudy se neošetřuje nátěrem, protože nepřichází do kontaktu s povětrnostními vlivy a pes je v intenzivním kontaktu s vnitřní plochou psí boudy.
Naše společnost používá na podlahu psí boudy smrkové palubky vysoké kvality A/B podle normy ČSN EN 13990 (492110). Na stěny jsou použity OSB 3 desky pro snadnou údržbu.

Střecha psí boudy
Pokud je psí bouda určena do zastřešeného kotce nebo pod přístřešek, stačí střecha ze smrkových prken ošetřená nátěrem. Pokud je střecha určena ven, je nutné střechu chránit střešní krytinou. Pro psí boudy se používá Kanadský šindel nebo asfaltová lepenka. Kanadský šindel je velice odolný a splňuje estetické požadavky zákazníků. Navíc existuje několik barevných variant. Asfaltová lepenka je levnější variantou, která také zaručuje dostatečnou odolnost střechy psí boudy. Také je možné použít pozinkovaný plech. Je ale nutné zaoblit všechny ostré hrany, aby nedošlo k nechtěnému poranění psa.

Vytápění psí boudy
V žádném případě nedoporučujeme elektrické vytápění psí boudy ve formě různých fólii nebo podlahových topení bez bezpečnostních prvků. Mohou způsobit požár nebo poranění psa. Psí boudu nemůžete mít stále pod dohledem a nevíte, co pes může provést. Nejlepším způsobem zvýšení tepelné pohody uvnitř boudy je správná velikost psí boudy a použití pasivních prvků zateplení (silné zateplení, zvýšený práh, vchodová clona z průhledného PVC atd.). Pokud potřebujete vytápěnou psí boudu, v našich doplňcích nabízíme bezpečné vytápění psí boudy s nízkou spotřebou el. energie, které má bezpečnostní ochrany. Topení nesmí mít příliš vysoký výkon (max. 60 W pro největší psí boudy).  psí bouda s topením