Mýty o stavbě psí boudy

V poslední době se objevilo několik polopravd a mýtů o stavbě psí boudy, které nejsou podloženy a jsou nesmyslné.

Mýtus:

OSB deska není vhodná pro vnitřní stěnu psí boudy

 

Vyjádření:

Z dlouholetých zkušeností z výrobou psích bud a potřeb pro psy můžeme říct, že použití OSB desek na vnitřní stranu psí boudy je naopak nejpraktičtější (dezinfekce, čištění) a zaručuje delší životnost než obložení palubkami. Co se týká uvolňování formaldehydu, ten je obsažen i v přírodním dřevě a tedy i v palubkách. Jeho koncentrace je mizivá jak v OSB tak i v palubkách a nepůsobí problémy ani těm nejcitlivějším psím jedincům.

 

Mýtus:
Na síle zateplení psí boudy nezáleží.

Vyjádření

Síla zateplení psí boudy je jedním z nejdůležitějších parametrů psí boudy v naší zeměpisné poloze, kde teploty v zimě klesají někdy až pod
- 10°C. Při takové teplotě je veliký rozdíl, pokud je psí bouda zateplena polystyrenem o síle 2 cm nebo 5 cm. Vždy je lepší silnější zateplení. U psí boudy, která je zateplená polystyrenem pod 3 cm, dochází k rychlejšímu úniku tepla. Pes tak musí vydávat daleko více energie, aby si udržel odpovídající teplotu uvnitř psí boudy.

Mýtus:
Palubky nejsou vhodné pro stavbu psí boudy, nemají potřebnou pevnost a životnost.

Vyjádření
Zateplená psí bouda je stavěna z několika panelů, které jsou komponovány tak, aby byly maximálně pevné. Palubky tvoří jen svrchní plášť těchto panelů a plní především ochrannou a estetickou funkci. Palubky jsou vyrobeny z kvalitního smrkového dřeva. Jejich životnost je vysoká a počítá se na desítky let.

Mýtus:
Polystyren jako izolace psí boudy není vhodný, protože stěny boudy pracují, polystyren vydává při tření se dřevem zvuky, které lidské ucho neslyší, ale pro psí sluch mohou být tyto zvuky traumatem.

Vyjádření
Toto tvrzení je až úsměvné. Není podloženo seriozním výzkumem. Polystyren je lety vyzkoušený materiál pro stavbu psí boudy, který používají firmy po celém světě. Doporučují ho i různé organizace jako vhodný izolační materiál pro psí boudu. Mezi dřevem a polystyrenem nedochází k žádnému tření, proto nejsou vydávány žádné zvuky, které by byly pro psa nepříjemné.